سه‌شنبه 28 شهریور‌ماه سال 1391


http://s3.picofile.com/file/7504351177/sss.jpg

  • راز آن پنجاه نفر و باقی قضایا !
  • دفاتر نمایندگی خبرگزاری ها در بندرعباس تبحر منحصربفردی در کُشتن یک خبر ، بی اهمیت جلوه دادن یک خبر و صدالبته استعداد شگفت انگیزی در بازتاب یک اتفاق مشترک به شیوه های مختلف دارند . پس از برگزاری مراسم روز سینما توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و عدم استقبال مدعوین خبرگزاری مهر تیتر خود را اینگونه انتخاب کرد : غربت سینما در روز تقدیر از سینماگران هرمزگانی ، مهر در مشروح خبرش اینگونه نوشته : بزرگداشت روز سینما در هرمزگان در حالی با پنج روز تاخیر برگزار شد که عدم استقبال سینماگران و شرکتهای سینمایی در استان پر رنگ بود . ایسنا هم یکی از آن خبرگزاری هایی ست که اخبار فرهنگی را پوشش می دهد اما به چه شکل و شیوه ای ، بهتر است برای مدتی اخبار ایسنا در بخش خلیج فارسش را دنبال کنید . ایسنا معمولن هیچ موضعی ندارد و سعی می کند همان اتفاقی را که در می افتد انعکاس دهد و اعتنایی هم به اتفاقات خارج از قاب نداشته باشد ، حتا اگر دو نفر همدیگر را کُشتند ! تیتر ایسنا برای مراسم روز سینما : در مراسم بزرگداشت روز سینما از فعالان سینمایی استان هرمزگان با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی و خانواده سینمایی استان که در سینما ستاره جنوب برگزار شد تقدیر بعمل آمد . یک تیتر بیش از سی کلمه ای برای انعکاس یک خبر ، بدون اینکه ماجرا را بازتاب دهد و حتا صداقتی داشته باشد ، البته نه اینکه نخواسته اند صادق باشند ، خیر ، بیشتر به خاطر عدم تسلطشان به شرایط فرهنگی ست . اینکه فعالان سینما یعنی چه و چه کسانی و عبارت مبالغه آمیز خانواده سینما [!] چرا در خبر استفاده شده ، احتمالن عین همان فکس یا ایمیلی ست که در ابتدا به عنوان دعوتنامه برای خبرگزاری مربوطه آمده و آنها هم برداشته اند و با کمی تغییر تبدیلش کرده اند به خبر ، رفع مسئولیت و خدا خیرتان دهد .
  • راستی بگردیم ببینیم چرا جشن روز سینما کمتر از گذشته مورد استقبال قرار گرفت . [ پاسخ تا حدودی مشخص است]
  • هفته گذشته پنجاه نفر از هنرمندان هرمزگان با مشاوران جوان رییس جمهور دیدار کردند تا اوضاع بواقع پرجنب و جوش ، رو به رشد و پرنشاط فرهنگی را به محضرشان گزارش کنند . این خبر را خبرگزاری فارس به نقل از آقای مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان هفته گذشته منتشر کرد ، از آن دست خبرهای ابهام آمیزی که پرسش ایجاد می کند : این پنجاه نفر که بودند ، چطور انتخاب شدند ، چه گفتند چه شنیدند . لابد از همان دست جلسات آسه برو آسه بیایی ست که همه چیز از پیش تعیین شده ، که چه بگوید ریال که چه نگوید ، که باشد که نباشد و به قول استاد بهمنی : یادم باشد چیزی نگویم که به کسی بر بخورد ، دل کسی را برنجاند.
  • اگر دقت کرده باشید خبرگزاری ها به شیوه ی همکاران تهرانی اشان تازگی ها بسته اخبار فرهنگی رو می کنند ، شامل رویدادهای فرهنگی هفته گذشته و اینها . وقتی اخبار فرهنگی خبرگزاری ها را پیوسته رصد کنید به این نکته پی خواهید برد که انجمن عکاسان هرمزگان در راس لیگ اهمیت دادن به رسانه هاست ، آنها اخبار برنامه ها، جشنواره ها، اعضا و جایزه ها را در اختیار خبرگزاری ها قرار می دهند تا ملت بدانند دنیا دست کیست و چه خوب . اما در ته جدول [لیگ اهمیت دادن به رسانه ها] دو سه انجمن با امتیازی برابر حضور دارند که اساسن هیچ اعتقادی به رسانه ندارند.
  • چهره هفته : روح الله بلوچی ، بخاطر راه یابی یکی از عکس هایش به جشنواره بین المللی عکس روژان
  • کاریکاتور : توکا نیستانی